Konut sigortası evinizi ve evinizin içindeki eşyaları; deprem, yangın, hırsızlık ve su baskını gibi çeşitli doğal ve yapay afetler karşısında belli bir ücret karşılığında garanti altına alan bir sigorta türüdür. Konut sigortasının hiçbir zorunluluğu bulunmamakta ve isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta türüdür.

Risk denilince birçoğumuzun aklına evin dışında yaşayabileceğimiz riskler geliyor. Peki, ya evde yaşanabilecek riskler?

Evimizde; hırsızlıktan su basmasına, elektronik aletlerin bozulmasından yer kaymasına müdahale edemeyeceğimiz durumlar söz konusu olabilir.

Ama endişeye gerek yok. Konut Paket Sigortası ile evinizden, eşyalarınıza hatta karşılaştığınız sağlık sorunlarına kadar uğradığınız hasarları telafi etmek çok kolay.

Konut sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeliyim

Konut sigortası yaptırırken öncelikle adres bilgisine dikkat edilmelidir. Doğru adres ve UAVT kodu üzerinden; bina bedeli, konuttaki tahmini eşya bedeli ve cam bedeli gibi bilgiler doğru ve eksiksiz olarak belirtilmelidir. Sigortalanan konuta ilişkin bina yaşı, kat bilgisi, daire metrekare ölçüsü gibi bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır. Poliçe içerisinde muafiyetler var ise özellikle incelenmelidir.

Konut sigortası neleri karşılıyor?

Konut Sigortası ise; bina ve eşyaları deprem, yangın, hırsızlık, sel, su baskını, dâhili su ve poliçede belirtilen diğer risklere karşı güvence altına alır.

Konut sigortası ev hasarını karşılar mı?

Sigorta sözleşmenize göre konut sigortası evinizde ve eşyalarınızda oluşacak hasarları, deprem sonrası otel masraflarınızı, kapıda kalmanız durumunda çilingir masrafınızı, yılda bir kereye mahsus olmak üzere klima ve kombi bakımlarını ve bunun gibi çeşitli masrafları karşılar.

Konut sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?

Konut sigortası yaptırırken öncelikle riziko adres bilgisine dikkat edilmelidir. Doğru adres üzerinden doğru bilgiler girilerek teminatlar seçilmelidir. Bina değeri, eşya bedeli, yapılan dekorasyon ve cam bedeli gibi teminatlar doğru ve tam olarak belirlenmelidir.