Ortak alan sigortası nedir?

Ortak Alan Paket Poliçesi Nedir? Bu poliçe, apartman ya da sitelerin ortak kullanılan alanlarını ve muhteviyatını, satın alınan teminatlar dahilindeki risklere karşı güvence altına alan bir yangın sigortası çeşididir.

Site ortak alan sigortası neleri kapsar?

Site/Apartman Ortak Alan Sigortası Neleri Kapsar? Toplu yaşam alanları için oluşturulan ortak alan sigortası, ortak olarak kullanılan sivil ya da ticari alanları yangın başta olmak üzere yer kayması, fırtına ve yıldırım çarpması gibi birçok ana riske karşı güvence altına alır.

Ortak alan sigortası zorunlu mu?

KMK ya göre ana gayrimenkulün ( ortak alanların ) sigorta ettirilmesi zorunluluğu yoktur. Yöneticinin genel yönetim işlerinin görülmesi ile ilgili görevlerini belirten KMK:35/c maddesi “Ana gayrimenkulün sigorta ettirilmesi” şeklindedir.

Ortak alanlar nerelerdir?

Bu ortak kullanım alanlarına örnek vermek gerekirse; giriş kapıları, kapıcı dairesi, asansör, merdivenler, garaj, otopark, sığınak, bahçe, çocuk oyun alanları, kalorifer daireleri, kömürlük, su depoları, çatı ve bacalar, yangın merdiveni vs. ortak kullanım alanlarıdır.